Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin kasım ayı UKOME toplantısında,  İstiklal Caddesi’ni dik kesen Divitçioğlu Caddesi, Aziziye Caddesi, Şevketiye Caddesi ve Kışla Sokak ile Abdülhakhamit Caddesi, Cumhuriyet Caddesi ve Fuar Caddesi’ndeki Parkomat uygulamasını iptal ettiklerini duyurmuştu. Başkan Şahin, “İncelememiz ve bu konuda kararlarımız devam edecektir” açıklamasını yapmıştı. Tüketiciler Birliği Samsun Şube Başkanı Av. Arslan Bolat, sistemin tümden  iptal edilmesini talep etti 

Parkomat uygulamasının kaldırılmasında mahkeme kararlarının etkili olduğunu söyleyen Tüketiciler Birliği Samsun Şube Başkanı Av. Arslan Bolat,” Aldıkları ücretlerin haksız kazanç olduğu arkadaşımız Av. Cem Özgen’in kazandığı davada açıkça görülmüştür. Şimdi ise bazı yerlerden bu uygulama kalktı. Bunlar ilk adımlar” diye konuştu.

MAHKEME KARARLARI VAR 

Mahkeme kararları şu anda dava açan vatandaşların lehinde olduğunu söyleyen  Bolat, “  Aralık ayında evrakta sahtecilikten dolayı PARKTEK’e açmış olduğumuz davanın duruşması var ve karar verilecektir. Bu duruşmada da çok ciddi bir şekilde lehe bir karar alacağımızı umut ediyorum. Şu anda tüketici mahkemelerin tavrı da bizden yana. Üç liradan beş liraya, beş liradan 25 liraya tarifelerini ‘Haksız Kazanç’ olarak görüyor. Bu sebepten ötürü kaldırmanın aslında biraz da bu kararlarla alakalı olduğunu düşünüyorum” dedi.

BİZ KAZANMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Parkomat’ın kaybettiği davaların yaygınlaştığına dikkat çeken Av. Bolat, “Dava kayıpları yaygınlaştıkça bu insanlar artık para kazanamayacaklar. Para kazanamadıktan sonra bir işi yapmak çok mantıklı değil. O sebepten bunun süreç içerisinde hepten kaldırılacağını düşünüyorum. Bu da ilk adım olarak olumlu oldu. Belli bir süre geçtikten sonra uygulama tamamen kaldırılabilir ve kaldırılması da gerekir. Bizim açtığımız davada tutanakların sahteliği iddiasında bulunduk. Eğer olumlu bir cevap gelirse çok ciddi bir avantaj yaşayacağız. Ben süreç içerisinde şirketin batma noktasına gideceğini düşünüyorum çünkü açtıkları davalarda 1000 lira civarında dava açıyorlar ve kazanamıyorlar. Dava parası, avukat parası derken bir dava 2 bin lira tutuyor. Aldıkları ücretler bu davaları karşılayabiliyorsa bir şey diyemem, biz kazanmaya devam edeceğiz. Açıkcası sistem topal ördek gibi oldu, iptal edilmelidir ” ifadelerini kullandı.

Kaynak : hedefhalk.com.tr