6284, 6-2-8-4

29 Kasım 2018 günü saat 13:57’dehalen kadınların şiddet mağduru olmaması için hukuk sistemimizde var olanönlemlerin nasıl daha etkili kullanılabileceği ve keza bunlara ek ne gibiönlemler alınması gerektiği hususunda bir yazı yazmaya çalışmaktan bir insanolarak gerçekten utanıyorum.

Genç Zirve Programına Konuk Olduk

Mert Volkan Gün ile Genç Zirve Programı’na konuk olduk. Çok keyifli bir sohbet eşliğinde, gerek mesleki gerek özel bir çok soruyu cevapladık. Samsun Tüketiciler Birliği’nin kuruluş, gelişme ve değişim süreci hakkında açıklamalarda bulunduk.

Parkomat Topal Ördek

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin kasım ayı UKOME toplantısında,  İstiklal Caddesi’ni dik kesen Divitçioğlu Caddesi, Aziziye Caddesi, Şevketiye Caddesi ve Kışla Sokak ile Abdülhakhamit Caddesi, Cumhuriyet Caddesi ve Fuar Caddesi’ndeki Parkomat uygulamasını iptal ettiklerini duyurmuştu. Başkan Şahin, “İncelememiz ve bu konuda kararlarımız devam edecektir” açıklamasını yapmıştı. Tüketiciler Birliği Samsun Şube Başkanı Av. Arslan Bolat, sistemin tümden  iptal edilmesini talep etti 

İşçinin geleceğinden çalan uygulama

2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’de yaklaşık 13 milyon işçinin yaklaşık 5 milyonu asgari ücret ile çalışıyor ki; bu sayılara kayıt dışı istihdam edildiği düşünülen yaklaşık 3 milyon işçi dahil değil.

Zamcı YEDAŞ’a dava yolda

YEPAŞ tarafından Eylül-2018’de evlere ve ticarethanelerine kesilen faturalar vatandaşı isyan ettirirken, elektiriğe gelen yüzde 9 oranında zammın üzerine ikiz kuruluşu YEDAŞ’ın dağıtım bedeli de katlanınca, faturalardaki dağıtım bedeli, kullanılan enerji bedeline denk gelmeye başladı. 

Parkomat kaosuna Ankara örneği

Samsun Tüketiciler Birliği Başkanı Av. Bolat, kentte tartışılan davalık parkomat sistemini Ankara’nın sorunsuz bir şekilde kaldırdığını belirterek, sistemi 3 yıl sonra referanduma götüreceğini açıklayan Başkan Şahin’in sistemi kaldırma yetkisi olduğunu söyledi. 

Danıştay onarsa sökülecek

Samsun’da ortak kullanım alanı olan yol üstüne yapılan parklardan ücret alması nedeniyle tartışmalı hale gelen Parkomatın akıbetini Danıştay belirleyecek. Samsun 2.İdare Mahkemenin iptal kararında ‘Yollar kamunun malıdır, otopark adı altında  kiralanamaz’ hükmünü Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nda. 

Araç sahipleri hakkınızı arayın

Araç değer kaybı tazminatı konusunda Samsunhaber.com’a konuşan Avukat Arslan Bolat, “Her yerden alınabilir, sigorta şirketlerinin bunu alma şansı yok çünkü sigorta şirketlerinden alıyorsunuz bu ödemeyi. Şöyle bir şey var; karşı tarafın sigorta şirketinden sizin sigorta şirketiniz alır ama bu tamamen hukuk dışı bir şey. Alınması için öncelikle sizin vekaletiniz olması gerekiyor, sizin talebiniz olması gerekiyor. Bunlar olmadan sizin adınıza işlem yapıyor bu şirketler ve bu paranın size aktarılması gerekiyor. Bu para size aktarılmazsa aranızda sözleşmesel bir ilişki olduğu için sözleşmeye dayalı olarak şirketlerden parayı talep edebilirsiniz” dedi.

YEDAŞ’ın Hatası Yargıya Taşınsın

Samsun Tüketiciler Birliği Başkanı Av. Arslan Bolat, YEDAŞ’ın Atakum İlçesi Atakent mevki TOKİ konutlarında trafoda yanlış kablonun bağlanması sonucu evlerde elektrikli cihazların yanması sonrası oluşan mağduriyet ile ilgili konuştu.

RSS
Follow by Email
Facebook
Twitter